Makau, czyli zgiełk i nostalgia

10 Gru

W Makau zatrzymaliśmy się tylko na chwilę, przygnani czystą ciekawością. Jak to jest możliwe, że w Chinach istnieje miejsce, w którym przez 450 lat żyli i rządzili Portugalczycy? I jak po tych wszystkich latach mogli oni te niecałe 30 km² sprawnie funkcjonującego mechanizmu miejskiego tak po prostu zostawić??

Makau to pierwszy i zarazem ostatni przyczółek cywilizacji zachodniej w Azji. W XVI w. Chiny pozwoliły Portugalczykom osiedlić się na małym półwyspie Makau i dwóch okolicznych wyspach w zamian za pomoc przy pozbyciu się piratów, którzy nie dawali Chińczykom spokoju na południu. Od tej pory władza Europejczyków na tych terenach powiększała się, zresztą nie bez zgody Chin. Półwysep przez kilka wieków przyciągał poszukiwaczy przygód, awanturników, handlarzy i misjonarzy. Stanowił też azyl dla wielu uchodźców i prześladowanych. Znajdowali tu schronienie uciekinierzy z Europy, poźniej z Chin kontynentalnych i Hong Kongu (po inwazji Japończyków na Chiny). W czasach bardziej współczesnych osiedlali się tu Chińczycy z Birmy, uchodźcy z Armenii, Wietnamu, Kambodży, oraz z terytoriów należących kiedyś do Portugalii.  Kolonia stała się niezwykle harmonijnie rozwijającym się, efektywnym, bogatym i barwnym regionem, z wieloma zgodnie współistniejącymi kulturami, a turystyka i hazard z czasem stały się jego głównymi źródłami dochodu. W 1999 r. Portugalia przekazała kontrolę nad Makau Chinom, zamykając w ten sposób ważny rozdział w historii świata. Od tego czasu miliony Chińczyków zaczęły regularnie odwiedzać półwysep, żeby spróbować swojego szczęścia w jednym z tutejszych kasyn, a tym samym przyczynić się do ponad trzynastoprocentowego średniego rocznego wzrostu gospodarczego regionu.  A zyski z kasyn w Makao dawno już przegoniły te z Las Vegas.

Muszę przyznać, że historia tego miejsca mnie intryguje. Tyle sprzecznych czynników, tyle bodźców, wpływów, zmiennych.  Nie jestem tego w stanie ogarnąć.  Dziś Makau to tętniący życiem, skomplikowany, wielokrotnie złożony organizm. Stare kolonialne place roją się od uśmiechniętych od ucha do ucha chińskich turystów, w siedemnastowiecznych portugalskich kościołach tabuny skośnookich nastolatek zalotnie pozują do zdjęć pod posągami Matki Boskiej, podupadające europejskie wille sąsiadują z obwieszonymi suszącym się praniem chińskimi blokowiskami. W ulicznych garkuchniach chińskie specjały sprzedawane są na równi z portugalską bułką z kotletem schabowym. W nocy olbrzymie, jaskrawo oświetlone  kasyna przyprawiają o zawrót głowy.

A jednak życie, którym teraz tętni Makau wydaje się jakieś takie obce. Stare kolonialne budynki, mimo iż pełne ludzi, wydają się martwe. Kasyna niby strasznie zachodnie w swoim zamyśle, a jednak tak azjatyckie, tak inne, w podejściu do gry. Grający nie piją, siedzą skupieni, poważni,w ciszy przerywanej bardzo subtelnym brzęczeniem maszyn. Ulice między kasynami są wyludnione, nie ma tego elementu zabawy, beztroski, upojnego zapomnienia, jakie charakteryzuje Vegas. Kotleta sprzedaje Hugo, mówiący tylko po kantońsku Makaeńczyk, o twarzy nie całkiem chińskiej, ale i nie całkiem europejskiej. Może nawet  nie do końca zdaje sobie sprawę, że teraz oficjalnie jest Chińczykiem, a po Portugalczykach zostały jedynie nazwy ulic.

Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem żadną fanką kolonizacji, staram sie też unikać wartościowania kultur… Ale w tym całym hałasie, wśród kolorowych  papierowych smoków (symbolu potęgi Chin) tańczących pod ruinami katedry św. Pawła w rytm ogłuszających bebnów, ogarnął mnie jakiś niewysłowiony smutek. Jakaś dziwna nostalgia za czymś,czego nigdy tak naprawdę nie widziałam, za czymś, co już nie istnieje. Za prawdziwym Makau… [-a.]

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Makau, czyli zgiełk i nostalgia”

  1. Ewa Ś. 12 grudnia 2010 @ 06:31 #

    poczułam Twój smutek Asiu:(( dzięki za wpis.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: